Sünis pólók

sünis pólók áruháza

Törpesün könyv

Webáruházunk

Webáruházunk

 

Féregtelenítés (külső-belső parazitamentesítés)

A süniket javasolt kb. 4-6 havonta féregteleníteni. A legtöbb tenyészetben már kipróbált, törpesün részére jól bevált, s így bátran ajánlható a Pfizer cég Stronghold 15 mg nevű (rózsaszín kupakos) féreghajtó és élősködő mentesítő készítménye. Ugyancsak jó még az Advocate 4 kg-ig csepp. Egy cseppet kell a süni bőrére cseppenteni. Húzzuk szét a tüskéket a fején a választéknál, s ide cseppentsünk egy cseppet!

Fürdetés

A törpesün gyakori fürdetése nem szükséges, és nem is ajánlott, mert szárítja a bőrüket. Ha piszkosnak találjuk a sünit, például kakis lesz a lába a futókerékben, érdemes először megpróbálni egy nedves törlőkendővel megtisztítani. Akkor kell fürdetni, ha mégis valahogy nagyon összekoszolják magukat, világos színű süniknél ez nyilván feltűnőbb. Langyos vízzel, könnymentes babasamponnal óvatosan mossuk meg a sünit, a tüskéket egy fogkefével tudjuk legegyszerűbben szépen megtisztítani. Nézd meg a videót itt: Törpesün fürdetése

  

Körömápolás

Ha süninknek túl hosszúak a karmai, vagy már kezdenek össze-vissza állni, rövidebbre kell vágni őket. Erre a célra lehet kapni kifejezetten kisállatokra méretezett karomvágó ollót, vagy használható sima körömvágó olló vagy körömcsipesz is. A karmoknak csak az élettelen részét szabad levágni, a rózsaszínes részbe, ahol hajszálerek vannak, nem szabad belevágni! A körömvágás mikéntjéről nézd meg videónkat itt: Törpesün körömvágás

Egészségügyi problémák

Mint minden házikedvenc, sünink is megsérülhet, lebetegedhet olykor. Ilyenkor legbiztosabb, ha állatorvoshoz fordulunk. Mivel a törpesün még kevéssé elterjedt házikedvenc Magyarországon, érdemes a környékünkön felkutatni egy megbízható állatorvost, aki ért hozzájuk, ne akkor kelljen kapkodnunk, ha esetleg probléma adódik. A gyakrabban előforduló problémák a következők:

Elhízás

Mint más állatokat, így a törpesünt is veszélyezteti az elhízás. A süni elhízásának biztos jele, ha nem tud teljes labdába gömbölyödni, és elveszíti a sünikre jellemző csepp alakot. Ekkor csökkentsük a táplálék-bevitelt, a száraztápot cseréljük Light változatra és figyeljünk oda méginkább a fehérjében gazdag, de zsírban szegény táplálék összeállítására. Ügyeljünk az élő eleség mennyiségére is, mert az nagyon hízlal!

 

Tüsszögés

A törpesün tüsszögésének általában két oka lehet. Az egyik a megfázás, a másik a süni orrának irritációja. Megfázás esetén gyakori tüsszögés, és orrfolyás jelentkezik, a süni sokat nyalogatja az orrát. Ha 2-3 napon belül nem múlik el a tüsszögés, vagy súlyosbodik, mindenképp állatorvoshoz kell fordulni. A süni orrát általában a túl poros alom szokta irritálni, ez akkor figyelhető meg, amikor a süni szaglászik. Ilyenkor váladékozni nem szokott a süni orra, ekkor a megoldás a jobb minőségű alom beszerzése.

Hasmenés

Sok minden előidézhet a süniknél hasmenést, amelynek eredménye a zöldes-nyálkás széklet. Például új, szokatlan táplálék, stressz, új helyre  költözés, komolyabb betegség. Ha 3-4 napon belül elmúlik, nem kell aggódni miatta, azonban, ha huzamosabb ideig fennáll, és a törpesün nem eszik, nem iszik, állatorvoshoz kell fordulnunk.

Atkafertőzés

Ha a törpesüni gyakran vakarózik, bőre száraz, cserepes, esetleg foltokban hullik a tüskéje vagy kisebesedik a vakarózás nyomán a bőre, vagy a fülén felrakódások látszanak vagy cakkos lesz, állatorvoshoz kell fordulnunk, valószínűleg atkákkal állunk szemben. (Megelőzhető Stronghold vagy Advocate cseppel)

Sebek, sérülések

Ha a törpesün testén valamilyen felmaródást, hámhiányt, sebet veszel észre, azt érdemes lefertőtleníteni (pl. Betadine-os vattapálcikával). Hámosító kenőcsöt is tehetsz rá,ettől gyorsabban gyógyul (pl. Curiosa gel) Ha nem javul 1-2 napon belül, fordulj állatorvoshoz!

Fogproblémák

Pár éves törpesünöknél sajnos elég gyakran jelentkező probléma a fogak kilazulása, kihullása, gyulladása. Ezt gyakran onnan venni észre, hogy a süni nem eszi meg a korábban kedvelt száraztápot, csak a lágy eledeleket fogyasztja. A fogyás ugyancsak jele lehet a fogak problémájának. Ilyenkor a törpesünit el kell vinni állatorvoshoz, aki megállapítja, hogy igényel-e kezelést, és a továbbiakban a száraztápot beáztatva, felpuhítva kell a süninek adni.

WHS (Whobbly Hedgehog Syndrome) "roskatag sün szindróma"

A WHS egy nehezen diagnosztizálható, a törpesün lassú lebénulásával, végül halálával járó neurológiai betegség. A magyarországi törpesün állományban szerencsére ritkán fordul elő.